Uluslararası Tekerlekli Sandalye ve Ampute Spor Federasyonu (IWAS) tarafından Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirilen Tekerlekli Sandalye Eskrim U17 ve U23 Dünya Şampiyonası’nda ilk madalyamız Sapancalı annenin kızı olan milli sporcumuz Elke Lale Van Achterberg’den geldi.

Elke Lale, U17 Flöre Kategorisinde Brezilyalı rakibi Ana Elisa Zaferino’yu 15-4 mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.

HARİKALAR YARATTI

Şampiyonun 3. gününde Elke Lale Van Achterberg, U17 Epe’de Rus rakibi Alena Evdokimova’ya 15-9 mağlup olarak gümüş madalya kazandı. Elke Lale turnuvanın ilk gününde U17 Flöre’de dünya şampiyonu olmuş, ikinci gününü U23 Flöre’de bronz madalya ile tamamlamıştı. Dünya şampiyonasının 3.gününü de boş geçmeyen genç sporcu, Epe finalinde Rus rakibine yenilerek gümüş madalya elde etti. 

HEDEF 2020 TOKYO

Sapancalı bir anne ve Hollandalı bir babanın kızı 18 yaşındaki Elke Lale Van Achterberg, 11 yaşındayken tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş ve hayata sporla tutunmuştu.

Eskrim sporu yapan Yanık Mahallesi’nden rahmetli Nihat Ertekin’in torunu Lale, geçen yıl gazetemize verdiği röportajda, “Annemin ve dedemin ülkesini çok sevdiğim için hiç düşünmeden Milli Takım’dan gelen teklifi kabul ettim. Milli takımda olmaktan ve Türkiye’yi temsil etmekten dolayı çok mutluyum. Hedefim dünyanın en iyi engelli eskrimcisi ve 2020 yılında Tokyo’da yapılacak Paralimpik Oyunları’nda şampiyon olmak” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here