Özelleştirme İdaresi’nin 6 Nisan 2018’de yaptığı ihalede Bor Şeker Fabrikası’nı satın alan Doğuş Gıda, “Para yok” gerekçesiyle tesisi Şaban Dişli’nin amcasının oğlu Davut Dişli’ye sattı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale yöntemi ile satışı gerçekleştirilen şeker fabrikaları, satın alınan şirketler tarafından usulsüz devri yapıldığı iddialarıyla tekrar gündemde. Nisan ayında yapılan ihalede Bor Şeker Fabrikası’nı, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim A.Ş., 336 milyon lirayla almıştı.

6 AY SONRA SATIŞA ÇIKTI

Doğuş Gıda’nın, fabrikanın devrini alır almaz DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devretmek için resmi kurumlara başvuru yaptığı ortaya çıktı. Anlaşma sağlanır ve Rekabet Kurumu başta olmak üzere resmi kurumlardan onay çıkarsa 6 ay içinde Bor Şeker, ikinci kez el değiştirmiş olacak.

DOĞUŞ GIDA: ALDIK SATTIK

Doğuş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Karakan, Bor Şeker Fabrikası’nı başka bir firmaya sattıklarını doğrulayarak, “Paramız yetmedi. Aldık, sattık, ne var bunda?” şeklinde konuştu. Satışın ihale şartnamesine uygun olduğunu iddia eden Karakan, 5 aydır fabrikanın devrini niçin yapmadıkları yönündeki soruya ise, “Devlet sanayicisine yardımcı oluyor. Paramız yetmedi, aldık sattık. Ülke için şükredin.” cevabını verdi.

YENİ SAHİPLERİ DİŞLİ AİLESİ

Doğuş Gıda’nın satışını yaptığı Bor Şeker Fabrikası’nın yeni sahibi olan DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin patronu Davut Dişli, yakın zamanda Lahey Büyükelçiliği’ne atanan Şaban Dişli’nin amcasının oğlu. Sırma Grup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli’nin oğlu Emir Haktan Dişli ve Sadık Enes Dişli şirketin yönetiminde yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here