CHP İlçe Başkanlığı binasında partililerin de yer aldığı basın toplantısında açıklama yapan CHP İlçe Başkanı Cengiz Çiçek, tepkilerini dile getirdi. Diyanetin son dönemlerdeki fetvalarının ve açıklamalarının ülkede dikkat çekmeye devam ettiğini dile getiren Başkan Çiçek, son söylenen 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenebileceği ifadesinin bardağı taşıran son nokta olduğunu söyledi.

Çiçek açıklamasını şöyle sürdürdü; “Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirtti. Diyanet, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. Diyanet, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi. Diyanet’e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını da açıkladı ve “Veli olmasa da olur” dendi.

Türkiye’de son yıllarda ne yazık ki taciz ve tecavüz haberi olmayan bir gün bile geçmediğini bütün medyadan net bir biçim de görüyoruz, bu tür açıklamaların çocuklara yönelik taciz ve tecavüz vakalarının önünü açar.

“GERÇEKTEN ARTIK YETER NOKTASINDAYIZ.”

İslam Dini bütün zamanlarda uygulanabilen evrensel değerlere ve ilkelere sahip bir dindir. İslam’ın bu evrensel ilkelerini çok eski bir döneme ya da ilkel bir kültüre indirgemek İslam’a hizmet etmek değil aksine bu gün ortaya çıkan ve aslında İslam’la ilgileri bulunmayan IŞİD mantığına hizmet etmektedir.

Diyanet bu açıklamasının kaynağını Kur-an’ı Kerim’i baz alarak yapmamıştır. Nitekim ilahiyatçılarımızın bu açıklamaya karşı Kur-an’ı Kerim’i kaynak göstererek yaptığı açıklamalar modern dünya ile uyumludur.

AKIL VE MANTIĞA UYGUN HÜKÜM BULUNMASINA

Yüce kitabımız Kur-an’ı Kerim’de evlilik yaşı için herhangi bir yaş belirtilmemiş olup, nikah yaı olarak Nisa Suresi’nin 6. ayetinde ‘’Rüşte Erme’’ hükmü getirilmiştir. Çağdaş dünyada reşit olmanın 18 yaşı doldurmak olduğu kabul edildiğine göre Kur-an’ı Kerim’in verileri açısından da geçerli olan budur. Dolayısıyla İslam dininin temelini oluşturan Kur-an’ı Kerim’de böyle açık, her döneme uygulanabilecek, akıl ve mantığa uygun hüküm bulunmasına rağmen İslam’ı Emevi kültürüne indirgeyen Diyanetin yaptığı bu açıklama; İslam’ın temel kaynağı olan Kur-an’ı Kerim’e aykırı olduğu gibi İslam’ı modern dünya nezdinde gerici ve yobaz bir değer yargısı kalıbına sokma anlayışına hizmet eden bir açıklamadır.

Sonuç olarak:

Diyanet işleri başkanı, Prof. Dr. Ali Erbaş, kesinlikle istafa etmelidir, veya Basbakanlık kurumu tarafindan istifa ettirilmelidir.”